POPINA   E-shop Prodávané značky Slevy Kontakt
Přehled zboží
 Batohy
 Boty
 Spaní
Výprodej, akce
Podrobné hledání
Informace
Poštovné a doprava
Záruka
Pojištění ALPENVEREIN
tovar na Slovensko - bližšie informácie Tovar posielame
 aj na Slovensko

Množstevní slevy
Kontaktujte nás
e-mail POPINA
Novinky
SKYLOTEC Dyneema Sling 8mm - 80 cm
SKYLOTEC Dyneema Sling 8mm - 80 cm
235 Kč
155 Kč
ceny jsou včetně DPH
lezecké
lezecké
turistické
turistické
hroty, obaly
hroty, obaly
Druhy maček podle upínání a použití
Nejstarším a v podstatě nejuniverzálnějším je upínání pomocí pásků či popruhů. Dříve se používaly kožené pásky, ale dnes se používají neoprenové či plastové popruhy, které se vlivem vlhkosti tolik nevytahují. Přesto je třeba pásky vždy po nějaké době zkontrolovat a případně utáhnout. Zde je však největší problém. Sice jsou univerzální, ale zároveň i rizikové. Díky stažení nohy v botě s měkčím svrškem a s tím souvisejícím omezením krevního oběhu může snadno dojít k omrzlinám. Proto je také třeba používat i vhodné horské boty s pevným svrškem, který by tlak popruhů dostatečně utlumil. Systém upínání pomocí řemínků (pásků) je typický pro turistické mačky.

Stoupací železa, které boty zbytečně nestahují mají tzv. rychloupínací systém. Jde vlastně o pákový mechanismus, který se po přicvaknutí do dotažené polohy přitáhne k rámu boty. Vyrábí se v několika provedeních. Asi nejznámější je provedení s přední hrazdičkou. To však požaduje, aby bota měla v přední části zářez. Tento rychloupínací systém je typické především pro horolezecké, expediční a lezecké mačky a pro činnosti jako je lezení v ledu, mixech, dry-toolingapod. Podle různých výrobců bot a maček dochází k různým variacím a může se stát, že hrazdička moc dobře nesedí a díky nesprávnému seřízení může vypadnout. Proto je třeba věnovat přizpůsobení maček botám velkou pozornost. Protože mačka může z boty spadnout, pokud je např. málo upnutá, či nepříliš dobře nastavená velikost, je vhodné mít u upínání pojistku, která zabrání smeknutí mačky z boty. Většinou je to popruh od rychloupínáku kolem kotníku a v lepším případě je ještě propojen s přední hrazdičkou. Někdy je přední hrazdička nahrazena plastovou klipsnou či popruhy, což umožňuje použití i na botách bez výrazné přední drážky (u starších bot může být již okopaná). Stále je však třeba zářez nad patou na zasazení páky rychloupínáku. Pokud uvažujete o koupi horských bot, vyžadujte i možnost uchycení rychloupínacích maček. Tento systém je mnohem výhodnější a také rychlejší pro manipulaci i šetrnější k vašim nohám.

Existují také různé kombinované polopáskové upínací systémy. Je to v podstatě plastová klipsna doplněná stahovacím popruhem. U upínání na lehké trekové boty se používá skoro úplný plastový kryt na botu. Může to být sice řešení pro lehké trekingové boty, ale neskladnost a možnost poškození plastového držáku není moc velkou výhodou. Pro častější a náročnější používání je vhodnější pořídit si lepší horské boty pro předpokládané použití s mačkami.


Údržba a skladování
Mačky jsou sice zkonstruovány tak, aby vydržely nástrahy náročného terénu, ale to neznamená, že nevyžadují údržbu. Před každou akcí je vhodné je zkontrolovat a to především jejich upínání (jak jsou šroubky přitaženy apod.). Navíc zvláště pro lezení v ledu a v mixech je dobré stoupací železa udržovat patřičně ostré. Jediným nástrojem, který je na ostření maček vhodný je pilník!! Při použití jakékoliv brusky totiž dochází ve velice krátké době k lokálnímu přehřátí materiálu, který tím ztratí své původní vlastnosti. To co nezmůžou nástrahy terénu dokáže bruska během chvilky. Při broušení maček pilníkem se také snažte všechny opotřebené plochy vyhladit, protože koroze a následné poškození materiálu dochází především v rýhách, kde se drží voda. To platí i pro turistické mačky, které nemusí mít tak ostré hroty, ale vyhlazení ploch materiálu platí i zde. Pro transport se používý pevný obal nebo vak, který chrání okolí před ostrými hroty maček. Tyto obaly jsou ale většinou nepromokavé a neprodyšné. Během používání při akci si nikdo neláme hlavu s uložením mokrých maček, ale před delším skladováním je nutné stoupací železa řádně vysušit a ošetřit např. silikonovým olejem. Některí modely jsou od výroby opatřeny barvou. Při prodeji to vypadá efektně, ale během používání se barva odírá a právě přechody barva a kov jsou náchylné ke korozi a je vhodné je kontrolovat a ošetřovat. Objevují se však stále odolnější povrchové úpravy materiálů, které materiál lépe chrání.
Novinky v sortimentu
SINGING ROCK spojovací plech III
SINGING ROCK spojovací plech III
399 Kč
SINGING ROCK třmen Semi-Classic
SINGING ROCK třmen Semi-Classic
650 Kč
PETZL Back Lever
PETZL Back Lever
759 Kč
SINGING ROCK 4 hroty pro mačky Lucifer III
SINGING ROCK 4 hroty pro mačky Lucifer III
890 Kč
GRIVEL Explorer Micro Crampons
GRIVEL Explorer Micro Crampons
945 Kč
CLIMBING TECHNOLOGY Nuptse Evo Classic Flex
CLIMBING TECHNOLOGY Nuptse Evo Classic Flex
2299 Kč
CLIMBING TECHNOLOGY Ice Traction Plus - M
CLIMBING TECHNOLOGY Ice Traction Plus - M
880 Kč
GRIVEL 2 přední hroty pro mačky G20 Plus
GRIVEL 2 přední hroty pro mačky G20 Plus
1099 Kč
PETZL přední části pro mačky Sarken
PETZL přední části pro mačky Sarken
1990 Kč
CAMP Skimo Total Race
CAMP Skimo Total Race
3660 Kč
CAMP Skimo Race
CAMP Skimo Race
3660 Kč
CAMP Alpinist Pro auto/semi-auto
CAMP Alpinist Pro auto/semi-auto
4290 Kč
CAMP Blade Runner
CAMP Blade Runner
5590 Kč
SINGING ROCK 4 hroty pro mačky Lucifer II
SINGING ROCK 4 hroty pro mačky Lucifer II
890 Kč
GRIVEL G20 Plus - Cramp-O-Matic
GRIVEL G20 Plus - Cramp-O-Matic
4590 Kč
Nákupní košík
..prázdný
Zákazník
Přihlásit
Registrovat
Nejprodávanější
01.PETZL Lynx
02.PETZL Fakir
03.PETZL nosník L na mačky
04.PETZL Irvis Hybrid
05.PETZL Vasak FL
06.PETZL Back Flex
07.CLIMBING TECHNOLOGY Ice Traction Plus - M
08.PETZL Dart
09.PETZL přední části pro mačky Dart
10.SINGING ROCK Lucifer III Tech
Výprodej, akce
THERM-A-REST Trail Lite Large
THERM-A-REST Trail Lite Large
3232 Kč
1990 Kč
  Právě u nás nakupuje 4 zákazníků  | Partneři © POPINA 2003-2024 Akce  |  Novinky  |  Mapa stránek  |  Ceník  |  Kontakt