|
|
|
|
|
Druhy maček podle upínání a použití
Nejstarším a v podstatě nejuniverzálnějším je upínání pomocí pásků či popruhů. Dříve se používaly kožené pásky, ale dnes se používají neoprenové či plastové popruhy, které se vlivem vlhkosti tolik nevytahují. Přesto je třeba pásky vždy po nějaké době zkontrolovat a případně utáhnout. Zde je však největší problém. Sice jsou univerzální, ale zároveň i rizikové. Díky stažení nohy v botě s měkčím svrškem a s tím souvisejícím omezením krevního oběhu může snadno dojít k omrzlinám. Proto je také třeba používat i vhodné horské boty s pevným svrškem, který by tlak popruhů dostatečně utlumil. Systém upínání pomocí řemínků (pásků) je typický pro turistické mačky.
Stoupací železa, které boty zbytečně nestahují mají tzv. rychloupínací systém. Jde vlastně o pákový mechanismus, který se po přicvaknutí do dotažené polohy přitáhne k rámu boty. Vyrábí se v několika provedeních. Asi nejznámější je provedení s přední hrazdičkou. To však požaduje, aby bota měla v přední části zářez. Tento rychloupínací systém je typické především pro horolezecké, expediční a lezecké mačky a pro činnosti jako je lezení v ledu, mixech, dry-toolingapod. Podle různých výrobců bot a maček dochází k různým variacím a může se stát, že hrazdička moc dobře nesedí a díky nesprávnému seřízení může vypadnout. Proto je třeba věnovat přizpůsobení maček botám velkou pozornost. Protože mačka může z boty spadnout, pokud je např. málo upnutá, či nepříliš dobře nastavená velikost, je vhodné mít u upínání pojistku, která zabrání smeknutí mačky z boty. Většinou je to popruh od rychloupínáku kolem kotníku a v lepším případě je ještě propojen s přední hrazdičkou. Někdy je přední hrazdička nahrazena plastovou klipsnou či popruhy, což umožňuje použití i na botách bez výrazné přední drážky (u starších bot může být již okopaná). Stále je však třeba zářez nad patou na zasazení páky rychloupínáku. Pokud uvažujete o koupi horských bot, vyžadujte i možnost uchycení rychloupínacích maček. Tento systém je mnohem výhodnější a také rychlejší pro manipulaci i šetrnější k vašim nohám.
Existují také různé kombinované polopáskové upínací systémy. Je to v podstatě plastová klipsna doplněná stahovacím popruhem. U upínání na lehké trekové boty se používá skoro úplný plastový kryt na botu. Může to být sice řešení pro lehké trekingové boty, ale neskladnost a možnost poškození plastového držáku není moc velkou výhodou. Pro častější a náročnější používání je vhodnější pořídit si lepší horské boty pro předpokládané použití s mačkami.
Údržba a skladování
Mačky jsou sice zkonstruovány tak, aby vydržely nástrahy náročného terénu, ale to neznamená, že nevyžadují údržbu. Před každou akcí je vhodné je zkontrolovat a to především jejich upínání (jak jsou šroubky přitaženy apod.). Navíc zvláště pro lezení v ledu a v mixech je dobré stoupací železa udržovat patřičně ostré. Jediným nástrojem, který je na ostření maček vhodný je pilník!! Při použití jakékoliv brusky totiž dochází ve velice krátké době k lokálnímu přehřátí materiálu, který tím ztratí své původní vlastnosti. To co nezmůžou nástrahy terénu dokáže bruska během chvilky. Při broušení maček pilníkem se také snažte všechny opotřebené plochy vyhladit, protože koroze a následné poškození materiálu dochází především v rýhách, kde se drží voda. To platí i pro turistické mačky, které nemusí mít tak ostré hroty, ale vyhlazení ploch materiálu platí i zde. Pro transport se používý pevný obal nebo vak, který chrání okolí před ostrými hroty maček. Tyto obaly jsou ale většinou nepromokavé a neprodyšné. Během používání při akci si nikdo neláme hlavu s uložením mokrých maček, ale před delším skladováním je nutné stoupací železa řádně vysušit a ošetřit např. silikonovým olejem. Některí modely jsou od výroby opatřeny barvou. Při prodeji to vypadá efektně, ale během používání se barva odírá a právě přechody barva a kov jsou náchylné ke korozi a je vhodné je kontrolovat a ošetřovat. Objevují se však stále odolnější povrchové úpravy materiálů, které materiál lépe chrání. |
|
|
Novinky v sortimentu |
|
|
|
|
|